Cirkus Cirkör


30 nov 2018 - 24 jan 2019

Epifónima

Tilde Björfors utmanar traditionella hierarkier i en ny föreställning av Cirkus Cirkör.

Ali Chahrour (LBN)


30-31 jan 2019

Leila’s death

Poesi, sång, dans och böner i en svidande vacker föreställning.

Jesús Rubio Gamo (ESP)


1-2 feb 2019

Bolero & Now, before we get too old

Upplev en kväll med två verk signerade spanjoren Jesús Rubio Gamo.

Olle Strandberg (SWE)


5 feb - 2019

MOLNHOPPET

Ett hopp rakt ut bland molnen.

Batsheva Dance Company (ISR)


12-14 feb 2019

Venezuela

Upplev ett av världens främsta kompanier!

Rachel Tess (SWE)


15-16 feb 2019

Any number of sunsets…

Spektakulär, dränkt i romans och nostalgi.

Bach in the Street (SWE)


20 & 23 feb 2019

Bach in the Street

Streetdance möter Bach på violin

Cullbergbaletten (SWE)


21-22 feb 2019

ON THE CUSP

Ian Kaler och hypade elektrostjärnan Planningtorock.

Unruly Gang (SWE)


5 mars

I mellan

Vibrerande dancehallföreställning om styrka, syskonskap och tillhörighet

Mélanie Demers (CAN)


8-9 mars

Animal Triste

Sanningen om oss – det sorgliga djuret homo sapiens

Malin Hellkvist Sellén (SWE)


13-14 mars 2019

Rosa löften

Dansbandsmusik och kroppspolitik

Dada Masilo (ZAF)


15-16 mars

Giselle

Sydafrikanska superstjärnan Dada Masilo åter på Dansens Hus.

ccap (SWE)


18/3-12/4

TRÄD / Hallen Farsta

En interaktiv dansinstallation för barn och vuxna.

Sofia Södergård (SWE)


20-21 mars 2019

SLICK 2019

Butch realness när Qarl Qunt äntrar scen

Andersson Dance & Scottish Ensemble (SWE/GBR)


22-23 mars

Prelude – Skydiving
from a dream

Danskonsert med lekfull koreografi och sylvassa stråkar

(LA)HORDE (FRA)


29-30 mars 2019

TO DA BONE

Youtube-fenomenet jumpstyle tar plats på scenen.

Les Ballets C de la B (BEL)


3-4 april 2019

Requiem pour L

Liv och död på scenen med fjorton världsartister.

SU-EN (SWE)


10-11 april 2019

IKI

Brutal, vacker och livsbejakande

Charlotta Öfverholm (SWE)


25-27 april 2019

Prosthesis

Humor, mörker, dans och livemusik

Age on Stage


27 April 2019 KL. 14.00-18.30

AGE ON STAGE INTERNATIONAL
MEETING POINT 2019

Age on Stage´s yearly minifestival with lectures, discussions,

27 APRIL

Kulturnatten 2019

En kväll i Rörelse

URBAN: LIVE!


8-9 maj 2019

AMWIN feat L.A.C.

Unikt scenkonstmöte!

REBECCA & KEVIN


8-9 maj 2019

TAKE THE FLOOR…


10 MAJ

HOUSE OF PRODIGY


10-11 maj 2019

11 maj 2019

MELO Collective (SWE)


10-13 dec 2019 (Lilla scen)

a place

En omslutande helhetsupplevelse

Eleanor Bauer -

Eleanor Bauer (SWE)


15-16 maj 2019

A lot of moving parts

Eleanor Bauer tänker genom dans.

Balettakademien (SWE)


24 maj – 1 juni 2019

AIM

Se nästa generations dansare.

oR/elleR (SWE)


3-14 sep 2019 (Lilla scenen)

WEB

En analog värld. Ett virtuellt bo. En plattform för dans.

4 Cie Massala

Cie Massala (FRA)


20-21 sept 2019 (Stora scenen)

Näss (Folk)

Hiphop möter marockansk folkdans

Linda Blomqvist (SWE)


20-21 sept 2019 (Lilla scenen)

LATE NIGHT: Selma

Om kärlek och vänskap mellan verket och upphovsmakaren

Marta & Kim (NOR + NED)


25-26 sep 2019 (Lilla scenen)

ENGEL

En akrobatisk dansare, och en dansande akrobat.

Saburo Teshigawara (JPN)


26-27 sep 2019 (Stora scenen)

Lost in Dance

Avskalad, poetisk och fjäderlätt.

Skapa Dans


28 sep 2019 (Lilla scenen)

SKAPA DANS

Koreografitävling för unga mellan 15-21 år

Colin Dunne (IRL)


2-3 okt 2019 (Stora scenen)

Concert

Rebeller i den irländska traditionen.

Anna Öberg (SWE)


4-5 okt 2019 (Lilla scenen)

Solitude

Folkdans som du aldrig har sett den förr!

Sara Parkman & Päivi Hirvonen


4 okt 2019 (Lilla scenen)

folkmusikaliskatoner

Två röster och två tydliga folkmusikaliska bakgrunder.

Anna Öberg (SWE)


5 oktober 2019 (Dansklotet)

Polskeworkshop och lekfull intro

Polskeworkshop och lekfull introduktion

Cullberg (SWE)
& Deborah Hay (USA)


8, 9, 10 okt 2019 (Lilla scenen)

The Match & The man who
grew common in wisdom

Ikonisk kväll med två föreställningar

Sebastian Lingserius


17 okt 2019 (Dansklotet)

MÖT KOREOGRAFEN

Ta del av det koreografiska arbetet i studion.

KASS / Sebastian Lingserius (SWE)


17-18 okt 2019 (Lilla scen)

LATE NIGHT: Last dancer

Typecasting, personliga erfarenheter och kroppspolitik

Germaine Acogny (SEN)
/ Mikaël Serre


18-19 okt 2019 (Stora scen)

Somewhere at the beginning

Porträtt av en ikon

Inxi & Sasha + Hanna Jansson


25-26 okt 2019 (Lilla scen)

Konflikt + Soul Work

Konflikt och solodebut

Noah Hellwig


2-3 nov

Multiplex Realities

Verkligheten genom social och sensorisk erfarenhet.

Stockholm Dansfilmfestival


2-3 nov (Lilla scen)

5 år

5-års kalas

Hofesh Shechter (GBR)


13, 14, 15 nov (Stora scen)

Grand Finale

Energi, frenesi, livemusik och dans på liv och död.

Masterclass


14 nov kl 10.00-12.00

Hofesh Shechters

Workshop för professionella dansare.

Ellinor Ljungkvist


15-16 nov (Lilla scen)

LATE NIGHT: Angry Stories

Absurt komiskt, dansperformance om ilskan och dess orsaker.

Gisèle Vienne (FRA)


20-21 nov 2019 (Stora scen)

Crowd

Hängivet partygäng på jakt efter extas.

TIDE,, dance c Nanna Dis 2016, Brussel

Bára Sigfúsdóttir & Eivind Lønning (ISL)


22-23 nov 2019 (Lilla scen)

Tide

Två konstnärer i intensivt samspel.

Charlotte Engelkes (SWE)


27-28 nov 2019 (Stora scen)

Lohengrin dreams

Ett episkt verk, förpackat i Engelkes förunderliga och säregna estetik.

Fredrik Benke Rydman (SWE)


Urpremiär 11 dec (Stora scen)

Snövit

#Mood #MirrorMirrorOnTheWall #MoreLikesThenMyMum

Föreställningsarkiv   2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen.

Mer information

Jag förstår

ad