Fredrik Benke Rydman (SWE)


Urpremiär 11 dec (Stora scen)

Snövit

#Mood #MirrorMirrorOnTheWall #MoreLikesThenMyMum

Claire Parsons Co (SWE)


9 - 10 dec 2020 (INSTÄLLT)

Soon Swoon

Föreställning med stora känslor

Teresia Björk & Matti Bye (SWE)


12-13 feb 2020 (Lilla Scenen)

Inre Rum

Välkomna in i godhetens, koreografins och musikens tecken!

ELLARD / LECH (SWE)


20-21 feb 2020 (Lilla scenen)

Late Night: Funeral

Om förlustens riter.

Mette Ingvartsen (DEN)


21-22 feb 2020 (Stora Scenen)

Moving in Concert

Om människan och hennes liv i en teknologiserad värld.

Anna Pehrsson (SWE)


26-27 feb 2020 (Lilla scenen)

Late Night: Crisp. Come Now
we Falling

Om kroppen som instabil struktur.

Flora Détraz - Cie PLI (FRA)


3-4 mars 2020 (Lilla scenen)

Muyte Maker

Om kroppens och glädjens underbara komplexitet.

Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan


5-6 mars 2020 (Stora Scenen)

13 Tongues

Ett svindlande äventyr i en värld som befolkas av gudar, andar och helt vanliga människor

Chiara Bersani (ITA)


10 mars 2020 (Lilla scenen)

Gentle Unicorn

Vågar du möta enhörningens blick när den står framför dig?

Conference


11-12 March 2020

exChange Perspectives

Två dagar av kunskaps- och inspirationsutbyte

Dansk Danseteater / Pontus Lidberg (DEN)


20-21 mars 2020 (Stora Scenen)

Siren

Dansmästaren Lidberg och 500 liter vatten

Christian Rizzo (FRA)


25-26 mars 2020 (Stora Scenen)

Une maison

Vad är ett hem för dig?

## INSTÄLLD ##
Oona Doherty (NIR)


27-28 mars 2020 (Lilla scenen)

Hope Hunt (and the ascension
into Lazarus)

Som en dokumentär dans av Ken Loach.

## INSTÄLLD ##
Ina Christel Johannessen
Zero Visibility Corp (NOR)


1-2 april 2020 (Stora Scenen)

Frozen Songs

Om det allra viktigaste - överlevnad.

Robin Jonsson (SWE)


3-10 september 2020

Other than human

Träffa en livs levande robot

#INSTÄLLT#Cie Käfig:


8-9 maj 2020

Pixel

En slående mix av hip hop, cirkusakrobatik och optiska illusioner.

#INSTÄLLT#


10 Maj 2020

Urban: Battle 2020

Team up Battle, 1vs1 Hiphop Battle, 3vs3 Crew Battle

## INSTÄLLD ##
Balettakademien (SWE)


23-31 maj 2020 (Lilla scenen)

The Turnout

Se nästa generations dansare.

oR/elleR Anja Arnquist & Madeleine Lindh (SWE)


7 - 17 september 2020

WEB 2020

En analog värld. Ett virtuellt bo. En plattform för dans.

Örjan Andersson och Helene Billgren (SWE)


1–10 oktober 2020

Promise land

Örjan Andersson koreograferar Helene Billgrens konst.

Eleanor Bauer


1–3 oktober 2020

Gunilla Heilborn & Pieter Ampe (SWE/BEL)


28–31 oktober 2020

Give It Some Time

Den episka berättelsen om Pieter och Gunillas långsamma haveri.

CCAP


6-7 november 2020

Dansmässan 2020


12–14 November 2020

I samarbete med Danscentrum Stockholm kan vi stolt presentera en mässa med totalt fokus på dans och koreografi.

Virpi Pahkinen (SWE)


18-19 & 21 november 2020 (INSTÄLLT)

Black Rainbow

Vackert drabbande resa mot en inre galax

Föreställningsarkiv   2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen.

Mer information

Jag förstår

ad