oR/elleR (SWE)


3-14 sep 2019 (Lilla scenen)

WEB

En analog värld. Ett virtuellt bo. En plattform för dans.

Cie Massala (FRA)


20-21 sept 2019 (Stora scenen)

Näss (Folk)

Hiphop möter marockansk folkdans

Linda Blomqvist (SWE)


20-21 sept 2019 (Lilla scenen)

LATE NIGHT: Selma

Om kärlek och vänskap mellan verket och upphovsmakaren

Marta & Kim (NOR + NED)


25-26 sep 2019 (Lilla scenen)

ENGEL

En akrobatisk dansare, och en dansande akrobat.

Saburo Teshigawara (JPN)


26-27 sep 2019 (Stora scenen)

Lost in Dance

Avskalad, poetisk och fjäderlätt.

Skapa Dans


28 sep 2019 (Lilla scenen)

SKAPA DANS

Koreografitävling för unga mellan 15-21 år

Colin Dunne (IRL)


2-3 okt 2019 (Stora scenen)

Concert

Rebeller i den irländska traditionen.

Anna Öberg (SWE)


4-5 okt 2019 (Lilla scenen)

Solitude

Folkdans som du aldrig har sett den förr!

Sara Parkman & Päivi Hirvonen


4 okt 2019 (Lilla scenen)

folkmusikaliskatoner

Två röster och två tydliga folkmusikaliska bakgrunder.

Anna Öberg (SWE)


5 oktober 2019 (Dansklotet)

Polskeworkshop och lekfull intro

Polskeworkshop och lekfull introduktion

Cullberg (SWE)
& Deborah Hay (USA)


8, 9, 10 okt 2019 (Lilla scenen)

The Match & The man who
grew common in wisdom

Ikonisk kväll med två föreställningar

Sebastian Lingserius


17 okt 2019 (Dansklotet)

MÖT KOREOGRAFEN

Ta del av det koreografiska arbetet i studion.

KASS / Sebastian Lingserius (SWE)


17-18 okt 2019 (Lilla scen)

LATE NIGHT: Last dancer

Typecasting, personliga erfarenheter och kroppspolitik

Germaine Acogny (SEN)
/ Mikaël Serre


18-19 okt 2019 (Stora scen)

Somewhere at the beginning

Porträtt av en ikon

Stockholm Dansfilmfestival 5 år


2-3 nov (Lilla scen)

Stockholm Dansfilmfestival 5 år

5-års kalas

Noah Hellwig


2-3 nov

Multiplex Realities

Verkligheten genom social och sensorisk erfarenhet.

Björn Säfsten &
Regionteater Väst (SWE)


5-8 nov 2019 (Lilla scen)

Matsalen

Ett bekant rum. Starka koder och inbyggda rörelsemönster. Invanda roller.

Inxi & Sasha + Hanna Jansson


25-26 okt 2019 (Lilla scen)

Konflikt + Soul Work
– or it’s a fucking dance solo

Konflikt och solodebut

Hofesh Shechter (GBR)


13, 14, 15 nov (Stora scen)

Grand Finale

Energi, frenesi, livemusik och dans på liv och död.

Masterclass


14 nov kl 10.00-12.00

Hofesh Shechters

Workshop för professionella dansare.

Ellinor Ljungkvist


15-16 nov (Lilla scen)

LATE NIGHT: Angry Stories

Absurt komiskt, dansperformance om ilskan och dess orsaker.

Gisèle Vienne (FRA)


20-21 nov 2019 (Stora scen)

Crowd

Hängivet partygäng på jakt efter extas.

Bára Sigfúsdóttir & Eivind Lønning (ISL)


22-23 nov 2019 (Lilla scen)

Tide

Två konstnärer i intensivt samspel.

Charlotte Engelkes (SWE)


27-28 nov 2019 (Stora scen)

Lohengrin dreams

Ett episkt verk, förpackat i Engelkes förunderliga och säregna estetik.

MELO Collective (SWE)


10-13 dec 2019 (Lilla scen)

a place

En omslutande helhetsupplevelse

Fredrik Benke Rydman (SWE)


Urpremiär 11 dec (Stora scen)

Snövit

#Mood #MirrorMirrorOnTheWall #MoreLikesThenMyMum

Föreställningsarkiv   2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014

Vi använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen.

Mer information

Jag förstår

ad