Svartaste svart. En sällan skådad djuphavsmanet. Och ett musiksystem styrt av AI. Wayne McGregors föreställning Deepastaria rymmer många speciella och lite säregna ingredienser. Vi tittade närmare på tre av dem och hittade trådar till såväl Jacques-Yves Cousteau som ett brittiskt konstgräl.
Deepstariamaneten. Som en skir, nästan papperstunn, lampskärm svävar den genom havet – maneten Deepstaria enigmatica. Sitt namn fick den ifrån undervattens- farkosten som upptäckte den på 1960-talet: Deep Star 4000, en ubåt utvecklad av den legendariske fransmannen Jacques-Yves Cousteau, filmare, dykare, oceanograf och regissör.
Maneten Deepstaria lever i djup- haven, i eller runt, Antarktis men den har också synts i vatten runt Storbritannien och i Mexikanska Golfen. För att se den behöver du dyka djupt. Deepstaria lever oftast på 800–1800 meters djup.
Två saker skiljer ut Deepstaria mot de flesta andra manetsläktingar: De lever oftast ensamma, vilket är ovanligt bland maneter som ofta annars uppträder i grupper, och de saknar tentakler eller trådar. De är också ovanligt stora och kan nå en diameter på 60 centimeter.
Vantablack – det svartaste svarta som någonsin gjorts
Känns det som att scenen i Deepstaria liksom inte har något slut? Att du nästan sjunker in i scenrummet. Du är inte galen! Delar av scenografin i föreställningen använder nämligen Vantablackteknik. Vantablack är ett av världens svartaste ämnen som absorberar näst intill 100 procent av allt ljus. Det är fel att kalla det en färg för materialet är egentligen en tät skog av väldigt många, extremt små, ihåliga rör – var och ett lika stort som en enda atom.
Varför upplevs då ytan som så bottenlöst svart?
Lite förenklat kan man säga att ljuset som träffar ytan sipprar in mellan de små rören, studsar runt tills det helt absorberas, och därefter försvinner. Materialet är så svart att objekt i Vantablack förlorar alla tredimensionella drag. Även om du böjer materialet, ser det ändå platt ut.
Materialet utvecklades i början av 2010-talet av det brittiska företaget Surrey NanoSystem och har använts bland annat inom rymdsektorn och i i försvarsindustrin. 2019 tog biltillverkaren BMW fram ett enda unikt exemplar av en bil med en lack gjord i Vantablack. Även ett exklusivt schweiziskt klockmärke har gjort en modell i materialet. Sugen på ett köp? Har du 95 000 dollar att avvara, kan den bli din!
I mitten av 2010-talet blev Vantablack huvudperson i ett uppmärksammat och infekterat konstgräl. Den brittiske konstnären Anish Kapour köpte då den exklusiva rättigheten att använda Vantablack i konstnärliga syften. Flera konstnärer ansåg att ingen kan äga ett konstnärligt material. Bland annat kontrade Kapours brittiske kollega Stuart Semple med att framställa ”The Pinkest Pink”.
Bronze AI
I Deepstaria använder kompositören Nicolas Becker en digital ljudmotor som heter Bronze AI – en mjukvara där användaren kan använda AI-modeller för att skapa ett ljudspår som kontinuerlig komponeras om under föreställningens gång, i realtid. Varje föreställnings ljudspår blir alltså unikt.
